joi, iulie 18, 2024
29.6 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

ÎCCJ a sesizat CCR cu privire la noua Lege a cetățeniei, posibil neconstituțională.

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a luat decizia de a solicita Curții Constituționale să analizeze modificările recent aduse Legii cetățeniei române. Această hotărâre a fost adoptată în cadrul unei ședințe a Secțiilor Unite, la care au participat 70 de magistrați.

Instituția supremă a României consideră că noile prevederi ar putea încălca mai multe articole din Constituție. Printre acestea se numără principiile fundamentale ale statului de drept, legalității, unității poporului și egalității între cetățeni.

ÎCCJ a emis următorul comunicat: „Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis sesizarea Curţii Constituţionale a României pentru controlul constituţionalităţii, înainte de promulgare în ceea ce priveşte: Legea privind modificarea şi completarea Legii cetăţeniei române nr. 21/1991, precum şi pentru modificarea şi completarea altor acte normative (PL-x 382/2024) în raport de prevederile constituţionale ale art. 1 alin. (3) şi (5) referitoare la principiul statului de drept şi al legalităţii, în componenta sa referitoare la calitatea, previzibilitatea şi accesibilitatea legii, precum şi ale art. 4 alin. (2) coroborate cu art. 53 din Constituţie referitoare la unitatea poporului şi egalitatea dintre cetăţeni şi proporţionalitatea măsurii cu scopul urmărit”.

Modificările la Legea cetățeniei, aprobate recent de Camera Deputaților, vizează actualizarea procedurilor și condițiilor de acordare a cetățeniei române. Printre schimbările propuse se numără reducerea perioadei de rezidență necesară pentru obținerea cetățeniei și introducerea unor prevederi specifice pentru anumite categorii de solicitanți.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

211,686FaniÎmi place
5,987CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Polonia amendează PayPal cu 27,3 milioane de dolari pentru clauze contractuale ambigue

Instituția poloneză responsabilă de monitorizarea concurenței și apărarea drepturilor...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Modificări în procedura de ocupare a funcțiilor didactice în unitățile de învățământ ale MAI: concursuri, probe practice, condiții de participare

https://webapp.mai.gov.ro/frontend/documente_transparenta/658_1720179553_Proiect%20ordin.pdf În data de 5 iulie 2024, Ministerul Afacerilor Interne a supus dezbaterii publice proiectul de Ordin al viceprim-ministrului, care vizează stabilirea modalităților de ocupare a pozițiilor specifice corpului instructorilor din cadrul instituțiilor de...

Ministerul Finanțelor și ANAF lansează aplicația GPS e-Transport și amânarea amenzilor până la 1 ianuarie 2025

Ministerul Finanțelor și Agenția Națională de Administrare Fiscală au finalizat dezvoltarea aplicației e-Transport, un instrument destinat supravegherii transporturilor rutiere de mărfuri cu risc fiscal ridicat pe teritoriul României, precum și a transporturilor internaționale de...

Noi măsuri pentru stabilizarea pieței RCA: Guvernul extinde perioada de plafonare

Guvernul României a luat decizia de a extinde perioada de  plafonare a  prețurilor pentru polițele de asigurare auto obligatorie (RCA), prin adoptarea  Hotărârea de Guvern pentru prelungirea perioadei de aplicare a prevederilor art. 1 alin....