vineri, iulie 19, 2024
23 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

Palatul de Justiţie din Ploieşti evacuat în urma unei suspiciuni de amplasare a unui dispozitiv exploziv în incintă.

Sediul Palatului de Justiţie din Ploieşti a fost supus unei evacuări de urgență în ziua de joi, la orele amiezii, ca urmare a unei alerte privind o posibilă amenințare cu bombă. Situația a fost declanșată de un apel telefonic la serviciul de urgență 112, în care un individ a raportat că ar fi interceptat o conversație suspecta referitoare la plasarea unui dispozitiv exploziv în incinta clădirii, anunță news.ro.

Autoritățile din Prahova au emis următorul comunicat: „La data de 27 iunie a.c., poliţiștii din cadrul Poliţiei Municipiului Ploiești au fost sesizaţi, prin apel 112, cu privire la faptul că, la o instituţie publică, urmează să e amplasată o bombă. La faţa locului, s-au deplasat pirotehniștii din cadrul Serviciului pentru Acţiuni Speciale Prahova”.

Conform unor surse din sistemul judiciar, care au furnizat informații pentru News.ro, un cetățean a contactat serviciul de urgență 112 pentru a raporta că ar fi surprins, într-o stație de transport public, o discuție în limba rusă.

În cadrul acestei conversații, o persoană ar fi menționat unei alte persoane intenția de a plasa un dispozitiv exploziv la Palatul de Justiție din Ploiești, locația unde își desfășoară activitatea atât Tribunalul Prahova, cât și Curtea de Apel Ploiești. Ulterior acestui apel, încercările de a contacta numărul de telefon de pe care s-a făcut sesizarea au eșuat.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

212,821FaniÎmi place
6,079CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

POS obligatoriu 2024 PFA. Proiect de lege

Un nou proiect de lege elaborat recent de Ministerul...

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Modificări în procedura de ocupare a funcțiilor didactice în unitățile de învățământ ale MAI: concursuri, probe practice, condiții de participare

https://webapp.mai.gov.ro/frontend/documente_transparenta/658_1720179553_Proiect%20ordin.pdf În data de 5 iulie 2024, Ministerul Afacerilor Interne a supus dezbaterii publice proiectul de Ordin al viceprim-ministrului, care vizează stabilirea modalităților de ocupare a pozițiilor specifice corpului instructorilor din cadrul instituțiilor de...

Ministerul Finanțelor și ANAF lansează aplicația GPS e-Transport și amânarea amenzilor până la 1 ianuarie 2025

Ministerul Finanțelor și Agenția Națională de Administrare Fiscală au finalizat dezvoltarea aplicației e-Transport, un instrument destinat supravegherii transporturilor rutiere de mărfuri cu risc fiscal ridicat pe teritoriul României, precum și a transporturilor internaționale de...

Noi măsuri pentru stabilizarea pieței RCA: Guvernul extinde perioada de plafonare

Guvernul României a luat decizia de a extinde perioada de  plafonare a  prețurilor pentru polițele de asigurare auto obligatorie (RCA), prin adoptarea  Hotărârea de Guvern pentru prelungirea perioadei de aplicare a prevederilor art. 1 alin....