vineri, iulie 19, 2024
23 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

Letonia legalizează parteneriatele civile pentru cuplurile de același sex

Începând cu data de 1 iulie 2024, Letonia a implementat noi prevederi legislative care permit înregistrarea parteneriatelor civile pentru cuplurile de același sex. Aceste modificări au fost aprobate de Parlamentul leton în noiembrie 2023.

Kaspars Zalitis, care conduce asociația Dzivesbiedri, a declarat: „Introducerea parteneriatului civil reprezintă un semnal important al faptului că toate familiile din Letonia vor fi protejate, apreciate şi recunoscute”.

„Acest moment aşteptat multă vreme va schimba în bine vieţile multor oameni”, a mai precizat acesta.

Atât președintele Edgars Rinkevics, care și-a făcut publică orientarea homosexuală în 2015, cât și prim-ministrul Evika Silina au exprimat sprijinul lor pentru această schimbare legislativă prin intermediul platformei sociale X.

Deși noua lege rămâne un subiect de controversă în Letonia, totuși parteneriatul civil nu este echivalent cu căsătoria. Acest aspect a fost specificat clar în momentul adoptării amendamentului, din moment ce Constituția Letoniei continuă să definească căsătoria exclusiv ca uniunea dintre un bărbat și o femeie.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

212,821FaniÎmi place
6,079CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

POS obligatoriu 2024 PFA. Proiect de lege

Un nou proiect de lege elaborat recent de Ministerul...

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Elon Musk, revoltat de noua lege privind identitatea de gen din California, mută sediul SpaceX și X în Texas

Profund nemulțumit de recentul act normativ din California ce favorizează persoanele transgender, Elon Musk a luat decizia de a-și transfera afacerile în statul Texas. Într-o postare pe platforma X, la o zi după...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele electrice produse de BMW și Volkswagen în China, de la 37% la 21%, ținând cont de faptul că aceștia se numără printre cei mai semnificativi...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând în atenție sistemul de justiție al țării. O tânără de 20 de ani, identificată ca Maja R., din Hamburg, a primit o pedeapsă mai severă...