vineri, iulie 19, 2024
24 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

OSCE. România interzice accesul delegațiilor Rusiei și Belarusului la Adunarea Parlamentară.

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a anunțat că autoritățile române au luat hotărârea de a interzice prezența reprezentanților Rusiei și Belarusului la reuniunea anuală a Adunării Parlamentare a OSCE, care urmează să aibă loc pe teritoriul țării noastre în intervalul 29 iunie – 3 iulie, potrivit informațiilor furnizate de Digi24.

Foto: bizplus.ro

Măsura restrictivă se va aplica tuturor membrilor delegațiilor celor două state, incluzând atât parlamentarii, cât și personalul tehnic. „Autoritățile române au decis să nu permită participarea delegației Federației Ruse la sesiunea anuală a Adunării Parlamentare a OSCE, desfășurată în România în perioada 29 iunie – 3 iulie. Măsura va fi aplicată tuturor membrilor delegației, parlamentari și staff tehnic”, a declarat purtătorul de cuvânt al MAE, Radu Filip. 

Aceeași restricție va fi impusă și reprezentanților Republicii Belarus, a precizat sursa citată.

Justificarea acestei decizii rezidă în poziția fermă și constantă adoptată de România față de Federația Rusă, în contextul conflictului militar în desfășurare împotriva Ucrainei. „Decizia părții române se bazează pe poziția cunoscută și consecventă a României în raport cu Federația Rusă, în contextul războiului de agresiune în curs împotriva Ucrainei. De asemenea, o parte din membrii delegației ruse la Adunarea Parlamentară a OSCE sunt vizați de măsuri restrictive la nivelul Uniunii Europene. Decizia vizează și Belarus, susținător al războiului declanșat de Federația Rusă”, a subliniat Radu Filip.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

212,821FaniÎmi place
6,079CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

POS obligatoriu 2024 PFA. Proiect de lege

Un nou proiect de lege elaborat recent de Ministerul...

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Elon Musk, revoltat de noua lege privind identitatea de gen din California, mută sediul SpaceX și X în Texas

Profund nemulțumit de recentul act normativ din California ce favorizează persoanele transgender, Elon Musk a luat decizia de a-și transfera afacerile în statul Texas. Într-o postare pe platforma X, la o zi după...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele electrice produse de BMW și Volkswagen în China, de la 37% la 21%, ținând cont de faptul că aceștia se numără printre cei mai semnificativi...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând în atenție sistemul de justiție al țării. O tânără de 20 de ani, identificată ca Maja R., din Hamburg, a primit o pedeapsă mai severă...