joi, iulie 18, 2024
29.6 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

Presupus membru ISIS reținut pe aeroportul din Köln, cu o săptămână înainte de Euro 2024.

Autoritățile germane au reținut un individ bănuit de apartenență la gruparea teroristă ISIS, în timp ce acesta se afla pe aeroportul din Köln, cu doar o săptămână înainte de startul Campionatului European de fotbal UEFA.

Parchetul Federal german a anunțat arestarea unui presupus adept al ISIS pe aeroportul din Köln, vineri, cu puțin timp înainte de debutul Euro 2024, individul fiind suspectat de legături cu organizația teroristă, informează biziday.ro. 

Arestare

Anchetatorii au dezvăluit că bărbatul, care deține cetățenie germană, marocană și poloneză, a virat anul trecut peste 1.500 de euro în criptomonede către un cont asociat unei ramuri a grupării teroriste ISIS.

Mass-media germană a raportat că suspectul a depus, de asemenea, cereri de angajare pentru poziții de steward și personal de securitate la evenimente organizate în proximitatea stadioanelor de fotbal, în perioada Euro 2024, însă solicitările sale au fost respinse.

În urma percheziției efectuate la domiciliul suspectului, anchetatorii au confiscat telefoane mobile, dispozitive de stocare a datelor, computere și „înregistrări suspecte”.

Campionatul European de fotbal UEFA, cunoscut și sub denumirea de Euro 2024, urmează să se desfășoare în zece orașe din Germania, în perioada 14 iunie – 14 iulie. Se preconizează că evenimentul va atrage 2,7 milioane de suporteri pe stadioane și va fi urmărit de până la 12 milioane de telespectatori.Ministrul de Interne al Germaniei, Nancy Faeser, a afirmat că țara se pregătește pentru „toate pericolele imaginabile”, menționând amenințări precum terorismul și huliganismul în fotbal.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

211,150FaniÎmi place
5,940CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Polonia amendează PayPal cu 27,3 milioane de dolari pentru clauze contractuale ambigue

Instituția poloneză responsabilă de monitorizarea concurenței și apărarea drepturilor...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Elon Musk, revoltat de noua lege privind identitatea de gen din California, mută sediul SpaceX și X în Texas

Profund nemulțumit de recentul act normativ din California ce favorizează persoanele transgender, Elon Musk a luat decizia de a-și transfera afacerile în statul Texas. Într-o postare pe platforma X, la o zi după...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele electrice produse de BMW și Volkswagen în China, de la 37% la 21%, ținând cont de faptul că aceștia se numără printre cei mai semnificativi...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând în atenție sistemul de justiție al țării. O tânără de 20 de ani, identificată ca Maja R., din Hamburg, a primit o pedeapsă mai severă...