joi, iulie 18, 2024
29.6 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

Rezultate EXIT-POLL: Nicușor Dan, favorit pentru un nou mandat la Primăria București

Rezultatele exit poll pentru alegerile locale și europarlamentare din 2024 au fost făcute publice la închiderea urnelor, la ora 22:00.

Conform acestor rezultate, pentru Primăria București, Nicușor Dan a obținut 45% din voturi, Gabriela Firea 24%, Cristian Popescu Piedone 13%, iar Sebastian Burduja 10%, informează știrileprotv.ro. 

În ceea ce privește Primăria Sectorului 1, George Cristian Tuță și Clotilde Armand se află la egalitate cu câte 41% fiecare, Ramona Bruynseels a obținut 6%, Liviu Negoiță și Daniel Tudorache au câte 5% fiecare, iar alți candidați au acumulat 2%.

Pentru Primăria Sectorului 2, Rareș Hopincă și Radu Nicolae Mihaiu sunt la egalitate cu câte 43% fiecare, Iolanda Luminița Bughiu a obținut 10%, iar Andrei Gabriel Golgoțiu 4%.

Rezultatele exit-poll pentru alegerile europarlamentare din 2024 arată că alianța PSD+PNL a obținut 54% din voturi, AUR 14%, ADU 11%, UDMR 5%, candidații independenți 4%, alte partide 4%, SOS și Reper câte 3% fiecare, iar PUSL 2%.

În ceea ce privește votul politic la nivel național, PSD a obținut 35%, PNL 28%, AUR 12%, ADU 12%, UDMR 5%, SOS, PUSL și Reper câte 2% fiecare, iar alte partide 2%.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

211,150FaniÎmi place
5,940CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Polonia amendează PayPal cu 27,3 milioane de dolari pentru clauze contractuale ambigue

Instituția poloneză responsabilă de monitorizarea concurenței și apărarea drepturilor...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Liviu Dragnea – Poate sau nu să candideze Liviu Dragnea, unul dintre cei mai controversați politicieni pe care i-a avut România?

Au apărut informații în media potrivit cărora, Liviu Dragnea ar putea candida inclusiv la alegerile prezidențiale din 2024. Se vehiculează faptul că Liviu Dragnea poate candida din nou în funcții publice, însă situația juridică a...

Ciolacu cere revizuirea OUG antidrog. Permisele vor fi înapoiate dacă analizele întârzie

Guvernul României urmează să adopte modificări în ceea ce privește Ordonanța de Urgență nr. 84/2024 privind siguranța rutieră. Este vorba despre testările pentru consumul de alcool și substanțe psihoactive, precum și sancțiunile asociate acestora....

Klaus Iohannis a promulgat legea care prevede noua modalitate de arhivare a documentelor electronice clasificate.

Președintele Klaus Iohannis a semnat actul de promulgare pentru o lege ce modifică procesul de arhivare a documentelor electronice clasificate, respectiv Legea privind aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 30/2023 pentru stabilirea unor măsuri bugetare privind...