vineri, iulie 19, 2024
29.6 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

ASF pregătește blocarea site-urilor neautorizate ce oferă servicii de investiții în România.

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) depune eforturi susținute pentru elaborarea unei Ordonanțe de urgență menite să aducă modificări semnificative într-un număr de peste 8 acte normative, după cum a declarat Ovidiu Petru, director general în cadrul instituției, anunță HotNews.ro.

asf
Foto: Ziua de Constanta

Printre cele mai notabile prevederi ale noii reglementări se numără intervenția în Legea 126, cu scopul de a proteja piața autohtonă prin blocarea accesului la site-urile companiilor care oferă servicii de investiții pe teritoriul României fără a deține autorizațiile necesare. „Cele mai importante (schimbări n.r.) sunt în legea 126. Pentru protecția pieței locale vom interveni și bloca site-urile societăților neautorizare care prestează servicii de investiții pe teritoriul României”, a precizat Ovidiu Petru.

Măsura vizează în mod specific platformele online prin intermediul cărora se derulează tranzacții cu diverse instrumente financiare, accesul la acestea urmând a fi restricționat pentru utilizatorii din România.

Directorul general al ASF a subliniat că autoritatea își propune să intervină într-o multitudine de domenii, cu scopul de a spori în mod semnificativ atractivitatea pieței locale. „Vom interveni în foarte multe zone pentru a crește mult mai mult atractivitatea pieței locale. Suntem în faza finală. Proiectul a trecut de procesul de consultare, are majoritatea avizelor”, a adăugat Petru.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

211,686FaniÎmi place
5,987CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Polonia amendează PayPal cu 27,3 milioane de dolari pentru clauze contractuale ambigue

Instituția poloneză responsabilă de monitorizarea concurenței și apărarea drepturilor...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Bursa de reziliență și cea pentru mamele minore, noutățile anului școlar 2024-2025 în sistemul educațional românesc

Ministerul Educației a anunțat în urmă cu câteva ore, că a fost trimisă către Monitorul Oficial Metodologia de acordare a burselor școlare pentru anul 2024-2025. Prin aceasta, sunt vizate în tandem cu noua Lege...

Elevul minor care a înjunghiat-o pe profesoara sa de japoneză a fost condamnat la 7 ani de internare într-un centru de reeducare

Instanța s-a pronunțat în cazul adolescentului care a agresat cu un cuțit un cadrul didactic care preda limba japoneză. Tribunalul din capitală a constatat vinovăția tânărului de 17 ani pentru trei infracțiuni: tentativă de...

Campanie ANPC în sectorul panificației. Amenzi de 2,6 milioane lei și produse retrase de pe piață

O amplă campanie de control desfășurată de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a avut loc în sectorul morăritului și panificației. Această acțiune care s-a derulat în perioada 10-21 iunie, a avut drept scop...