vineri, iulie 19, 2024
29.6 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

Asistenţi medicali din Constanța reținuți: Cereau bani pentru eliberarea certificatelor de deces

Autoritățile au descoperit că, în Constanța, trei asistenţi medicali au cerut mită de la familiile îndoliate pentru a elibera certificate de deces, informează Observatornews.ro. 

În acest sens, poliţia a desfăşurat şapte percheziţii la domiciliile suspecţilor, situate în judeţele Constanţa, Ilfov, Brăila şi în capitala ţării, Bucureşti, cei trei asistenți medicali fiind reținuți. 

Prejudiciul total, estimat în cele trei dosare penale deschise pentru infracţiunile de înşelăciune, fals în declaraţii şi fraudă informatică, se ridică la peste 400.000 de lei.

Asistenţii medicali sunt suspectaţi de a fi profitat de situaţia vulnerabilă a familiilor îndurerate, solicitând sume de bani în schimbul eliberării certificatelor de deces necesare.

Anchetatorii au strâns probe care indică faptul că suspecţii ar fi comis infracţiuni grave, precum înşelăciunea, falsul în declaraţii şi frauda informatică, în contextul eliberării documentelor.

Faţă de unul din cei trei inculpaţi a fost formulată propunerea de arestare preventivă pentru treizeci de zile, care a şi fost admisă de către Judecătoria de Drepturi şi Libertăţi de la Tribunalul Constanţa, iar, faţă de cei doi inculpaţi în cauză, a fost luată măsura cercetării în continuare sub control judiciar” afirmă purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa, Zafer Sadîc.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

211,686FaniÎmi place
5,987CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Polonia amendează PayPal cu 27,3 milioane de dolari pentru clauze contractuale ambigue

Instituția poloneză responsabilă de monitorizarea concurenței și apărarea drepturilor...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Bursa de reziliență și cea pentru mamele minore, noutățile anului școlar 2024-2025 în sistemul educațional românesc

Ministerul Educației a anunțat în urmă cu câteva ore, că a fost trimisă către Monitorul Oficial Metodologia de acordare a burselor școlare pentru anul 2024-2025. Prin aceasta, sunt vizate în tandem cu noua Lege...

Elevul minor care a înjunghiat-o pe profesoara sa de japoneză a fost condamnat la 7 ani de internare într-un centru de reeducare

Instanța s-a pronunțat în cazul adolescentului care a agresat cu un cuțit un cadrul didactic care preda limba japoneză. Tribunalul din capitală a constatat vinovăția tânărului de 17 ani pentru trei infracțiuni: tentativă de...

Campanie ANPC în sectorul panificației. Amenzi de 2,6 milioane lei și produse retrase de pe piață

O amplă campanie de control desfășurată de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a avut loc în sectorul morăritului și panificației. Această acțiune care s-a derulat în perioada 10-21 iunie, a avut drept scop...