vineri, iulie 19, 2024
23 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

Camera Deputaților susține intensificarea luptei împotriva urii indiferent de forma prin care aceasta este manifestată.

Camera Deputaților consideră necesară amplificarea demersurilor menite să contracareze manifestările de ură în toate formele sale, potrivit Hotărârii nr. 42/2024, publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 552 din data de 13 iunie 2024. Acest act normativ exprimă opinia forului legislativ cu privire la Comunicarea comună către Parlamentul European și Consiliu intitulată „Ura nu își are locul aici: o Europă unită împotriva urii – JOIN (2023) 51”.

fată hărțuită

Mai exact, Camera Deputaţilor:

„1. susţine Comunicarea comună către Parlamentul European şi Consiliu referitoare la o Europă unită împotriva urii;

  1. reaminteşte prevederile Tratatului privind Uniunea Europeană, conform cărora Uniunea se întemeiază pe valorile respectării demnităţii umane, libertăţii, democraţiei, egalităţii, statului de drept, precum şi pe respectarea drepturilor omului, valori comune statelor membre într-o societate caracterizată de pluralism, nediscriminare, toleranţă, justiţie, solidaritate şi egalitate între femei şi bărbaţi; aceste prevederi nu sunt un dat, ele trebuie susţinute şi apărate de către toţi şi în orice împrejurare;
  2. subliniază că aspectele care fac din Europa o societate atât de diversă contribuie la forţa sa economică, la poziţia sa competitivă pe plan internaţional şi la rezilienţa sa pe multiple planuri; discursul bazat pe ură erodează acest fundament;
  3. recomandă sprijinirea activităţilor cetăţenilor de cunoaştere a întregii game de comunităţi diferite ce formează societatea europeană şi a împărtăşirii valorilor cultural-artistice ale acestora;
  4. recomandă promovarea valorii artistice şi sociale a lăcaşurilor de cult, pentru a intensifica sprijinul comunităţilor locale pentru prevenirea atacurilor violente asupra acestora;
  5. subliniază că lupta împotriva discursului motivat de ură trebuie condusă în mod proporţional şi echilibrat, pentru a nu afecta libertatea de exprimare;
  6. propune iniţierea de dezbateri la nivel european pentru a face cunoscută pe o scară cât mai largă Recomandarea Comisiei Europene referitoare la promovarea implicării şi a participării efective a cetăţenilor şi a organizaţiilor societăţii civile la procesele de elaborare a politicilor publice, precum şi pentru a stimula un răspuns extins al societăţii civile;
  7. subliniază că violenţa online prilejuită de discursul motivat de ură, xenofobie şi rasism pe canale online, atât uman, cât şi prin sisteme automatizate, necesită studii suplimentare pentru a formula un răspuns normativ ferm adaptat tehnic, dar care să nu excedeze limitele a ceea ce este necesar;
  8. recomandă intensificarea legăturilor culturale şi economice cu comunităţi şi mici afaceri din Africa şi Asia, pentru a stimula cunoaşterea şi respectul reciproc, precum şi pentru aprecierea legăturilor cu acestea, în vederea diminuării suspiciunilor nejustificate privind influenţa străină de ambele părţi;
  9. consideră oportună intensificarea eforturilor de combatere a urii sub toate formele sale, prin consolidarea acţiunilor din cadrul politicilor europene privind securitatea şi apărarea, digitalizarea, educaţia, cultura şi sportul;
  10. consideră că este necesară intensificarea acţiunilor în vederea identificării condiţiilor care favorizează folosirea discursului de incitare la ură.”
Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

212,729FaniÎmi place
6,064CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

POS obligatoriu 2024 PFA. Proiect de lege

Un nou proiect de lege elaborat recent de Ministerul...

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Bursa de reziliență și cea pentru mamele minore, noutățile anului școlar 2024-2025 în sistemul educațional românesc

Ministerul Educației a anunțat în urmă cu câteva ore, că a fost trimisă către Monitorul Oficial Metodologia de acordare a burselor școlare pentru anul 2024-2025. Prin aceasta, sunt vizate în tandem cu noua Lege...

Elevul minor care a înjunghiat-o pe profesoara sa de japoneză a fost condamnat la 7 ani de internare într-un centru de reeducare

Instanța s-a pronunțat în cazul adolescentului care a agresat cu un cuțit un cadrul didactic care preda limba japoneză. Tribunalul din capitală a constatat vinovăția tânărului de 17 ani pentru trei infracțiuni: tentativă de...

Campanie ANPC în sectorul panificației. Amenzi de 2,6 milioane lei și produse retrase de pe piață

O amplă campanie de control desfășurată de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a avut loc în sectorul morăritului și panificației. Această acțiune care s-a derulat în perioada 10-21 iunie, a avut drept scop...