vineri, iulie 19, 2024
29.6 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

Cardurile sociale, realimentate începând de astăzi, 14 iunie. Când vin următoarele tranșe?

Când se alimentează cardurile sociale 2024?

Începând din data de 14 iunie 2024, cardurile sociale emise în cadrul programului „Sprijin pentru România” vor beneficia de o nouă încărcare financiară. Acest program, inițiat de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene acum aproximativ un an și jumătate, are ca scop oferirea de asistență materială persoanelor aflate în situații financiare dificile, după cum informează Reper24.ro. 

card

În acest an, valoarea nominală a sprijinului oferit prin intermediul cardurilor sociale este de 250 de lei, sumă ce va fi acordată beneficiarilor o dată la două luni. 

Categoriile de persoane defavorizate eligibile pentru acest program includ:

  • pensionarii din sistemul public de pensii cu venituri lunare de maximum 2.000 de lei;
  • persoanele încadrate în grad de handicap grav, accentuat sau mediu, cu venituri proprii de cel mult 2.000 de lei pe lună;
  • familiile cu minimum doi copii în întreținere și venituri lunare per membru de familie de până la 675 de lei;
  • familiile monoparentale cu venituri de maximum 675 de lei per membru de familie;
  • familiile și persoanele singure beneficiare ale ajutorului de incluziune;
  • persoanele fără adăpost, așa cum sunt definite în legislația în vigoare.

Adrian Cîciu, ministrul Fondurilor Europene, a declarat: „Încărcarea cardurilor de alimente (tichete sociale) cu o nouă tranșă de 250 lei va începe din data de astăzi, 14 iunie, pentru un număr de aproximativ 2,6 milioane de beneficiari eligibili. Procesul de încărcare a cardurilor se va desfășura în perioada 14-25 iunie 2024″.

Pe parcursul anului 2024, beneficiarii programului „Sprijin pentru România” vor primi încă trei tranșe a câte 250 de lei fiecare, acestea urmând a fi alocate în lunile august, octombrie și decembrie.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

211,686FaniÎmi place
5,987CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Polonia amendează PayPal cu 27,3 milioane de dolari pentru clauze contractuale ambigue

Instituția poloneză responsabilă de monitorizarea concurenței și apărarea drepturilor...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Bursa de reziliență și cea pentru mamele minore, noutățile anului școlar 2024-2025 în sistemul educațional românesc

Ministerul Educației a anunțat în urmă cu câteva ore, că a fost trimisă către Monitorul Oficial Metodologia de acordare a burselor școlare pentru anul 2024-2025. Prin aceasta, sunt vizate în tandem cu noua Lege...

Elevul minor care a înjunghiat-o pe profesoara sa de japoneză a fost condamnat la 7 ani de internare într-un centru de reeducare

Instanța s-a pronunțat în cazul adolescentului care a agresat cu un cuțit un cadrul didactic care preda limba japoneză. Tribunalul din capitală a constatat vinovăția tânărului de 17 ani pentru trei infracțiuni: tentativă de...

Campanie ANPC în sectorul panificației. Amenzi de 2,6 milioane lei și produse retrase de pe piață

O amplă campanie de control desfășurată de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a avut loc în sectorul morăritului și panificației. Această acțiune care s-a derulat în perioada 10-21 iunie, a avut drept scop...