joi, iulie 18, 2024
29.6 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

Chioșcuri comerciale din București, prinse de ANPC că vând tutun minorilor

În cadrul unor acțiuni de control operative desfășurate la chioșcuri comerciale amplasate în București, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a identificat operatori economici ai căror vânzători au fost surprinși în timp ce comercializau produse din tutun către minori, transmite ANPC, pe data de 31 mai 2024, printr-un comunicat de presă.

Mai exact, echipa de control a observat că reprezentanții operatorilor economici Horeca Băuturi SRL și Carion Press SRL au vândut produse care conțin tutun unor persoane cu vârsta sub 18 ani, fapt confirmat de comisarii ANPC în urma verificării identității persoanelor care au achiziționat respectivele produse. 

În urma controalelor, ANPC a aplicat următoarele sancțiuni:

  • amenzi contravențională în cuantum de 37.000 lei
  • 1 avertisment
  • suspendarea activității pe o perioadă de 30 zile, pentru ambii operatori economici
  • oprirea definitivă de la comercializare a produselor contrafăcute, care au fost sigilate și lăsate în custodia operatorului economic.

Conform celor transmise de ANPC, abaterile de la legislația în vigoare constatate au fost:

  • comercializarea produselor din tutun minorilor
  • comercializarea unor jucării din material de pluș, ce imită personaje Disney, pentru care operatorul economic nu a putut prezenta documente care să ateste originalitatea acestora
  • comercializarea unor produse nealimentare fără elemente de identificare și caracterizare
  • comercializarea unor produse cosmetice fără a avea eticheta tradusă în limba română
  • comercializarea unor produse din material textil fără a avea evidențiată traducerea în limba română a compoziției fibroase. Produsele copii după mărci consacrate au fost sigilate.

Cu privire la acest fenomen, Președintele interimar ANPC, Sebastian Hotca a afirmat următoarele: „Ca părinte, mă revoltă că, deși este interzisă vânzarea de țigări minorilor, prin lege, că este de notorietate faptul că fumatul este foarte nociv și cauzează probleme grave de sănătate, mai ales în cazul copiilor, există operatori economici care ignoră legea și vând țigări minorilor, fără nici o reținere. Niciun părinte responsabil nu dorește să-și expună copilul pericolului dependenței de tutun. De la fumat până la consumul de droguri, este doar un pas, și acest lucru ar trebui să ne îngrijoreze pe toți, mai ales pe cei care sunt părinții acestor minori”.

În final, în comunicat, ANPC reamintește operatorilor economici că, în situația în care se constată acte de vânzare a produselor reglementate prin Legea nr. 64/2024, ANPC va extinde acțiunea de control și va aplica sancțiuni companiilor în cauză.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

211,150FaniÎmi place
5,940CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Polonia amendează PayPal cu 27,3 milioane de dolari pentru clauze contractuale ambigue

Instituția poloneză responsabilă de monitorizarea concurenței și apărarea drepturilor...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Bursa de reziliență și cea pentru mamele minore, noutățile anului școlar 2024-2025 în sistemul educațional românesc

Ministerul Educației a anunțat în urmă cu câteva ore, că a fost trimisă către Monitorul Oficial Metodologia de acordare a burselor școlare pentru anul 2024-2025. Prin aceasta, sunt vizate în tandem cu noua Lege...

Elevul minor care a înjunghiat-o pe profesoara sa de japoneză a fost condamnat la 7 ani de internare într-un centru de reeducare

Instanța s-a pronunțat în cazul adolescentului care a agresat cu un cuțit un cadrul didactic care preda limba japoneză. Tribunalul din capitală a constatat vinovăția tânărului de 17 ani pentru trei infracțiuni: tentativă de...

Campanie ANPC în sectorul panificației. Amenzi de 2,6 milioane lei și produse retrase de pe piață

O amplă campanie de control desfășurată de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a avut loc în sectorul morăritului și panificației. Această acțiune care s-a derulat în perioada 10-21 iunie, a avut drept scop...