vineri, iulie 19, 2024
29.6 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

INS: prima scădere sub 5% a inflației din ultimii trei ani. Prețurile pentru utilități, la restaurante și chiriile, totuși în creștere

Institutului Național de Statistică anunță că inflația a scăzut sub pragul de 5% pentru prima oară în ultimii trei ani. Prețurile la numeroase categorii de alimente au scăzut, însă tarifele pentru utilități, chirii și restaurante continuă să crească, în ciuda unei majorări de 10-15% de la începutul anului.

Conform informațiilor furnizate de instituția antemenționată, inflația anuală a ajuns în iunie 2024 la 4,94%, cel mai scăzut nivel din iulie 2021 până în prezent. Aceștia precizează și că începând cu acest an, prețurile au crescut în medie în România cu 2,5%, un ritm de două ori mai rapid comparativ cu cel înregistrat în Zona Euro.

Încă se pot observa diferențe semnificative între prețurile de la raft pentru diferite categorii de produse. Datele arată că prețurile alimentelor au crescut cu doar 1% comparativ cu iunie 2023, în timp ce tarifele pentru servicii cu aproape 9%, iar prețurile mărfurilor nealimentare cu peste 6%.

Evoluția prețurilor la principalele produse și servicii în ultimul an este următoarea:

  • pâine -1%;
  • cartofi -4%;
  • ulei -18%;
  • carne +3,6%;
  • energie -7%;
  • combustibili +5%;
  • chirie +11%;
  • utilități +15%;
  • transport +6%;
  • restaurante +10%.

Săptămâna trecută, Banca Națională a decis să reducă dobânzile, pentru prima oară în ultimii trei ani, motivând cu o temperare a inflației, informează Biziday.ro.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

211,686FaniÎmi place
5,987CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Polonia amendează PayPal cu 27,3 milioane de dolari pentru clauze contractuale ambigue

Instituția poloneză responsabilă de monitorizarea concurenței și apărarea drepturilor...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Bursa de reziliență și cea pentru mamele minore, noutățile anului școlar 2024-2025 în sistemul educațional românesc

Ministerul Educației a anunțat în urmă cu câteva ore, că a fost trimisă către Monitorul Oficial Metodologia de acordare a burselor școlare pentru anul 2024-2025. Prin aceasta, sunt vizate în tandem cu noua Lege...

Elevul minor care a înjunghiat-o pe profesoara sa de japoneză a fost condamnat la 7 ani de internare într-un centru de reeducare

Instanța s-a pronunțat în cazul adolescentului care a agresat cu un cuțit un cadrul didactic care preda limba japoneză. Tribunalul din capitală a constatat vinovăția tânărului de 17 ani pentru trei infracțiuni: tentativă de...

Campanie ANPC în sectorul panificației. Amenzi de 2,6 milioane lei și produse retrase de pe piață

O amplă campanie de control desfășurată de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a avut loc în sectorul morăritului și panificației. Această acțiune care s-a derulat în perioada 10-21 iunie, a avut drept scop...