vineri, iulie 19, 2024
23 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

ONRC. Cele mai multe firme dizolvate au ca domeniu de activitate  comerțul cu ridicata și cu amănuntul.

Statistica întocmită de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC) relevă o creștere semnificativă a numărului de firme dizolvate în primele patru luni ale anului curent. Comparativ cu perioada similară a anului precedent, s-a înregistrat o majorare de 21,45%, de la 13.300 la 16.153 de entități comerciale desființate, anunță profit.ro.

Capitala României se remarcă prin cel mai mare număr de dizolvări, cu 3.395 de firme închise, marcând o creștere de 21,21% față de intervalul ianuarie-aprilie 2023. Următoarele în clasament sunt județele Ilfov (913, +59,89%), Cluj (840, +30,03%), Constanța (832, +35,5%), Timiș (725, -2,29%) și Iași (618, +44,06%).

La polul opus, cele mai puține dizolvări s-au înregistrat în județele Covasna (85, +18,06%), Ialomița (97, +34,72%), Mehedinți (102, +39,73%) și Caraș-Severin (113, +20,21%).

În ceea ce privește domeniile de activitate, comerțul cu ridicata și cu amănuntul, inclusiv repararea autovehiculelor și motocicletelor, a fost cel mai afectat, cu 4.389 de dizolvări la nivel național, reprezentând o creștere de 19,72% față de aceeași perioadă a anului trecut.

Alte sectoare puternic impactate au fost construcțiile (1.662 dizolvări, +34,142%), activitățile profesionale, științifice și tehnice (1.572 dizolvări, +20,28%), precum și industria prelucrătoare (1.403 dizolvări, +22,85%).

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

212,821FaniÎmi place
6,079CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

POS obligatoriu 2024 PFA. Proiect de lege

Un nou proiect de lege elaborat recent de Ministerul...

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Bursa de reziliență și cea pentru mamele minore, noutățile anului școlar 2024-2025 în sistemul educațional românesc

Ministerul Educației a anunțat în urmă cu câteva ore, că a fost trimisă către Monitorul Oficial Metodologia de acordare a burselor școlare pentru anul 2024-2025. Prin aceasta, sunt vizate în tandem cu noua Lege...

Elevul minor care a înjunghiat-o pe profesoara sa de japoneză a fost condamnat la 7 ani de internare într-un centru de reeducare

Instanța s-a pronunțat în cazul adolescentului care a agresat cu un cuțit un cadrul didactic care preda limba japoneză. Tribunalul din capitală a constatat vinovăția tânărului de 17 ani pentru trei infracțiuni: tentativă de...

Campanie ANPC în sectorul panificației. Amenzi de 2,6 milioane lei și produse retrase de pe piață

O amplă campanie de control desfășurată de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a avut loc în sectorul morăritului și panificației. Această acțiune care s-a derulat în perioada 10-21 iunie, a avut drept scop...