joi, iulie 18, 2024
29.6 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

Se extinde campania de recrutare în armată

Ministerul Apărării Naționale continuă să recruteze soldați și gradați profesioniști, având disponibile peste 3.800 de posturi vacante. Aceste poziții sunt distribuite în 32 de județe din întreaga țară, precum și în municipiul București.

Campania de recrutare face parte dintr-un efort continuu al MAPN de a asigura personalul necesar pentru apărarea și securitatea națională.

Procesul de recrutare și selecție se desfășoară după următorul calendar:

 • înscrierea candidaților: 07.05 – 03.06.2024;
 • selecția candidaților: 13.05 – 07.06.2024;
 • efectuarea examinării medicale în cadrul unităților sanitare militare: 20.05 – 14.06.2024;
 • termen final de întocmire a dosarelor de candidat: 02.07.2024.

Care sunt criteriile de recrutare?

Cerințele și criteriile generale de recrutare pentru cei interesați de cariera militară ca soldați includ:

 • cetățenia română și rezidența în România timp de cel puțin șase luni;
 • lipsa condamnării pentru infracțiuni;
 • neafilierea la partide politice sau organizații politice;
 • neapartenența la organizații interzise de legea română sau organizații incompatibile cu statutul militar;
 • neafilierea la culte sau asociații religioase care contravin normelor de ordine publică sau morale;
 • și absența implicării directe în administrarea sau conducerea unor entități comerciale.

Criterii specifice:

Criteriile specifice pentru recrutare includ:

 • vârsta între 18 și 45 de ani,
 • absolvirea a cel puțin doi ani de liceu,
 • deținerea permisului de conducere auto categoriile B și C,
 • renunțarea la gradul militar anterior sau la gradul dobândit în urma unor studii neterminate,
 • absolvirea învățământului postliceal sau universitar în anumite specialități relevante,
 • și acordul pentru verificarea și autorizarea accesului la informații clasificate conform legislației în vigoare.

Salarii posibile

Ministerul condus de Angel Tîlvăr a prezentat informații referitoare la veniturile lunare ale soldaților și gradaților profesioniști în luna mai 2024. Cel mai mic venit lunar net al unui soldat profesionist la momentul angajării este de 4.399 de lei, format din solda lunară netă de 3.345 de lei și norma de hrană de 1.054 de lei.

Cel mai mare venit lunar net al unui soldat sau gradaț profesionist este de 5.765 de lei, compus din solda lunară netă de 4.711 lei și norma de hrană de 1.054 de lei. Media venitului lunar net al unui soldat sau gradaț profesionist este de 5.082 de lei, constând din solda lunară netă de 4.028 de lei și norma de hrană de 1.054 de lei.

MAPN informează că detaliile privind oferta profesională, criteriile de recrutare, procesul de selecție și repartiția pot fi obținute de la unitățile militare relevante sau de la birourile de informare și recrutare din centrele militare situate în aria de domiciliu a candidaților.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

211,150FaniÎmi place
5,940CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Polonia amendează PayPal cu 27,3 milioane de dolari pentru clauze contractuale ambigue

Instituția poloneză responsabilă de monitorizarea concurenței și apărarea drepturilor...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Bursa de reziliență și cea pentru mamele minore, noutățile anului școlar 2024-2025 în sistemul educațional românesc

Ministerul Educației a anunțat în urmă cu câteva ore, că a fost trimisă către Monitorul Oficial Metodologia de acordare a burselor școlare pentru anul 2024-2025. Prin aceasta, sunt vizate în tandem cu noua Lege...

Elevul minor care a înjunghiat-o pe profesoara sa de japoneză a fost condamnat la 7 ani de internare într-un centru de reeducare

Instanța s-a pronunțat în cazul adolescentului care a agresat cu un cuțit un cadrul didactic care preda limba japoneză. Tribunalul din capitală a constatat vinovăția tânărului de 17 ani pentru trei infracțiuni: tentativă de...

Campanie ANPC în sectorul panificației. Amenzi de 2,6 milioane lei și produse retrase de pe piață

O amplă campanie de control desfășurată de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a avut loc în sectorul morăritului și panificației. Această acțiune care s-a derulat în perioada 10-21 iunie, a avut drept scop...