joi, iulie 18, 2024
29.6 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

Termenul de depunere a declarațiilor de avere este 17 iunie

Luni, 17 iunie 2024, este termenul limită pentru depunerea declarațiilor de avere și interese anuale de către persoanele menționate în art. 1 alin. (1) din Legea nr. 176/2010, deoarece termenul legal și anume 15 iunie, cade într-o zi nelucrătoare, conform unui comunicat.

Conform legii, aceste persoane trebuie să completeze și să depună declarațiile de avere și interese exclusiv în format electronic, utilizând platforma e-DAI.

Cine sunt aceste persoane?

 • Președintele României;
 • consilierii prezidențiali și consilierii de stat;
 • președinții Camerelor Parlamentului, deputații și senatorii;
 • membrii din România în Parlamentul European și membrii în Comisia Europeană din partea României;
 • primul-ministru, membrii Guvernului, secretarii de stat, subsecretarii de stat, asimilații acestora, precum și consilierii de stat din aparatul de lucru al primului-ministru;
 • membrii Consiliului Superior al Magistraturii;
 • judecătorii, procurorii, magistrații-asistenți, asimilații acestora, precum și asistenții judiciari;
 • personalul auxiliar de specialitate din cadrul instanțelor judecătorești și parchetelor;
 • judecătorii Curții Constituționale;
 • membrii Curții de Conturi și personalul cu funcții de conducere și de control din cadrul acesteia;
 • președintele Consiliului Legislativ și președinții de secție;
 • Avocatul Poporului și adjuncții săi;
 • președintele și vicepreședintele Autorității Naționale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal;
 • membrii Consiliului Concurenței;
 • membrii Colegiului Consiliului Național pentru Studierea Arhivelor Securității;
 • membrii Comisiei Naționale a Valorilor Mobiliare;
 • membrii Consiliului Economic și Social;
 • membrii Consiliului Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor;
 • membrii Consiliului Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private;
 • membrii Consiliului Național pentru Combaterea Discriminării;
 • membrii Consiliului Național al Audiovizualului;
 • membrii consiliilor de administrație și ai comitetelor directoare ale Societății Române de Radiodifuziune și ale Societății Române de Televiziune;
 • președintele și vicepreședintele Agenției Naționale de Integritate, precum și membrii Consiliului Național de Integritate;
 • directorul general și membrii consiliului director al Agenției Naționale de Presă AGERPRES;
 • directorul Serviciului Român de Informații, prim-adjunctul și adjuncții săi;
 • directorul Serviciului de Informații Externe și adjuncții săi;
 • personalul diplomatic și consular;
 • directorul Serviciului de Protecție și Pază, prim-adjunctul și adjunctul său;
 • directorul Serviciului de Telecomunicații Speciale, prim-adjunctul și adjuncții săi;
 • aleșii locali;
 • persoanele cu funcții de conducere și de control, precum și funcționarii publici, inclusiv cei cu statut special, care își desfășoară activitatea în cadrul tuturor autorităților publice centrale ori locale sau, după caz, în cadrul tuturor instituțiilor publice;
 • persoanele cu funcții de conducere și de control din cadrul unităților sistemului de învățământ de stat și unităților de stat din sistemul de sănătate publică;
 • personalul încadrat la cabinetul demnitarului în administrația publică centrală, precum și personalul încadrat la cancelaria prefectului;
 • membrii consiliilor de administrație, ai consiliilor de conducere sau ai consiliilor de supraveghere, precum și persoanele care dețin funcții de conducere în cadrul regiilor autonome de interes național sau local, companiilor și societăților naționale sau, după caz, societăților comerciale la care statul sau o autoritate a administrației publice locale este acționar majoritar sau semnificativ;
 • guvernatorul, prim-viceguvernatorul, viceguvernatorii, membrii consiliului de administrație, angajații cu funcții de conducere ai Băncii Naționale a României, precum și personalul din conducerea băncilor la care statul este acționar majoritar sau semnificativ;
 • personalul instituțiilor publice, inclusiv personalul angajat cu contract individual de muncă, implicat în realizarea procesului de privatizare, precum și personalul instituțiilor și autorităților publice, inclusiv personalul angajat cu contract individual de muncă, care administrează sau implementează programe ori proiecte finanțate din fonduri externe sau din fonduri bugetare;
 • președinții, vicepreședinții, secretarii și trezorierii federațiilor și confederațiilor sindicale;
 • prefecții și subprefecții;
 • candidații pentru funcțiile de Președinte al României, deputat, senator, consilier județean, consilier local, președinte al consiliului județean sau primar;
 • președinții, vicepreședinții, secretarii generali, directorii economici și/sau trezorierii federațiilor sportive naționale, ai Comitetului Olimpic și Sportiv Român și ai Comitetului Național Paralimpic.

Începând cu 1 ianuarie 2024, deponenții vor completa, depune și transmite declarațiile de avere și interese certificate exclusiv cu semnătură electronică calificată prin intermediul sistemului electronic e-DAI.

Agenția Națională de Integritate nu va mai accepta declarații de avere și interese în format hârtie sau semnate manual; toate declarațiile depuse în acest mod vor fi considerate nedepuse conform prevederilor legale.

Persoanele specificate la art. 1 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 176/2010 sunt exceptate de la această obligație.

Barry, the Legal Badger
Barry, the Legal Badgerhttps://legalbadger.org
Barry the Legal Badger este eroul nostru legal și de încredere. Cu o combinație unică de cunoștințe juridice profunde și un simț al umorului fermecător, Barry face ca subiectele complicate să devină simple și accesibile. De la drept civil la drept penal, articolele sale sunt gândite și redactate în așa fel încât orice persoană să parcurgă cu ușurință toate aspectele juridice relevante. Alăturați-vă lui Barry pentru o călătorie educativă prin lumea legislativă, unde fiecare problemă juridică își găsește soluția!

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

211,686FaniÎmi place
5,987CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Polonia amendează PayPal cu 27,3 milioane de dolari pentru clauze contractuale ambigue

Instituția poloneză responsabilă de monitorizarea concurenței și apărarea drepturilor...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Bursa de reziliență și cea pentru mamele minore, noutățile anului școlar 2024-2025 în sistemul educațional românesc

Ministerul Educației a anunțat în urmă cu câteva ore, că a fost trimisă către Monitorul Oficial Metodologia de acordare a burselor școlare pentru anul 2024-2025. Prin aceasta, sunt vizate în tandem cu noua Lege...

Elevul minor care a înjunghiat-o pe profesoara sa de japoneză a fost condamnat la 7 ani de internare într-un centru de reeducare

Instanța s-a pronunțat în cazul adolescentului care a agresat cu un cuțit un cadrul didactic care preda limba japoneză. Tribunalul din capitală a constatat vinovăția tânărului de 17 ani pentru trei infracțiuni: tentativă de...

Campanie ANPC în sectorul panificației. Amenzi de 2,6 milioane lei și produse retrase de pe piață

O amplă campanie de control desfășurată de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a avut loc în sectorul morăritului și panificației. Această acțiune care s-a derulat în perioada 10-21 iunie, a avut drept scop...