În România, realizarea unui proiect de lucrări implică un set de formalități, documente, avize și diverse autorizații de la instituții abilitate ale statului. Este de înțeles necesitatea acestor documente, în contextul în care, construcția/renovarea unei clădiri are un impact major asupra mediului, asupra planului urbanistic dar și asupra siguranței indivizilor. Astfel, înainte de a începe construcția propriu-zisă, este necesară o documentație corectă pentru a obține avizul final. Documentația tehnică cuprinde informațiile necesare legate de proiect, impactul asupra mediului, arhitectură, instalațiile utilizate, resursele consumate, dar și de cheltuielile aferente lucrării. Toate aceste detalii se regăsesc în devizul de lucrări, act ce se realizează în etapa studiului de fezabilitate al proiectului, etapă prin care se demonstrează cât de realizabil este proiectul și dacă corespunde cerințelor pentru care se dorește realizarea lui.
Ce este un deviz de lucrări?
Un deviz de lucrări este un document necesar în domeniul construcțiilor, care are rolul de a detalia toate costurile aferente lucrării, dar și resursa umană de care este nevoie pentru a realiza o lucrare proiectată. Scopul unui deviz de lucrări este de a oferi o imagine cât mai clară despre costurile necesare realizării proiectului, atât pentru client, cât și pentru constructor.
În plus, dacă ești antreprenor sau dacă deții o afacere în domeniul construcțiilor, un deviz de lucrări este nu doar necesar, ci și util, deoarece:
- Oferă o estimare exactă a costurilor- devizul îți oferă capacitatea de a evalua corect toate costurile pe care lucrarea le implică; astfel, aceste informații pot fi utilizate pentru a stabili un preț competitiv pe piață, pentru un viitor profit;
- Contribuie la organizarea resurselor- cu ajutorul devizul de lucrări, poți să organizezi în mod eficient resursele umane, financiare dar și pe cele materiale;
- Conferă încredere clientului- deținerea unui deviz implică o imagine clară a costurilor, așadar, clientul beneficiază de informații corecte și precise.
Cât costă un deviz de lucrări?
În funcție de mărimea proiectului care se dorește a fi realizat, prețurile unui deviz de lucrări variază de la câteva sute de lei, pentru lucrări simple, până la zeci de mii de lei, pentru lucrări foarte complexe care implică un grad mai mare de modernizare. De menționat este faptul că prețurile pot să difere în funcție de regiunea în care se realizează construcția, dar și de specialiștii însărcinați cu întocmirea devizului.
Așadar, pentru a contura o idee, prețurile pentru realizarea unui deviz de lucrări sunt împărțite în trei categorii:
- Prețuri minime – implică proiecte foarte simple, cum ar fi, renovările minimale,
- Prețuri medii- cuprind proiectele de mărime medie, de exemplu, construcțiile rezidențiale,
- Prețuri mari- implică toate proiectele complexe, de exemplu, construcțiile industriale.
Cum se face un deviz de lucrări? Deviz de lucrări model
Anterior întocmirii unui deviz de lucrări, este necesar ca fiecare proiectant să cunoască particularitățile lucrării în sine pentru a bifa cerințe specifice și unice fiecărui proiect. Așadar, sunt necesare cât mai multe detalii despre ceea ce își dorește clientul și de costurile implicate pentru construcție.
Pentru realizarea unui deviz de lucrări corect, există câteva etape importante care trebuie urmate:
- Identificarea proiectului – primul pas este de a identifica pentru ce tip de proiect se realizează devizul, urmat de specificarea detaliilor legate de locație, scopul proiectului etc.;
- Detalierea proiectului – evidențiază lucrările care se vor realiza în cadrul proiectului;
- Detalierea lucrărilor – etapă importantă pentru a determina totalitatea materialelor necesare realizării proiectului;
- Analiza costurilor – presupune determinarea exactă a structurii financiare, adică, toate costurile aferente, în funcție de cantitatea utilizată, utilajele folosite, manoperă, diverse taxe etc.;
- Adăugarea suplimentară – esențială pentru a putea acoperi orice cost suplimentar, care ar putea determina cheltuieli neașteptate;
- Verificarea devizului – necesară pentru a verifica dacă toate lucrările au fost incluse în deviz;
- Aprobarea – după finalizare, devizul de lucrări trebuie aprobat de către client/compania care solicită proiectul.
Întocmirea unui deviz de lucrări presupune deținerea unor cunoștințe de specialitate atât în domeniul construcțiilor, cât și în domeniul juridic. De asemenea, pentru proiecte complexe și dificile, este recomandat să implicați experți în domeniul construcțiilor, pentru a asigura acuratețe informațiilor incluse în deviz.