joi, iulie 18, 2024
29.6 C
București

Devino un membru al comunității noastre

O mulțime de oameni ne urmăresc deja. Alătură-te și tu lor pentru a fi informat și a nu rata noutățile zilnice.

Guvernul a modificat atribuțiile și structura organizatorică a Autorității Naționale pentru Restituirea Proprietăților

Noile prevederi vizează respectarea termenelor stricte impuse de Legea nr. 188/2023

În cadrul ședinței de guvern din 13 iunie 2024, Executivul a aprobat Hotărârea de Guvern pentru modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr. 572/2013 privind organizarea și funcționarea Autorității Naționale pentru Restituirea Proprietăților (A.N.R.P.).

Principalele modificări aduse de actul normativ se referă la atribuțiile A.N.R.P., care au fost revizuite pentru a se alinia cu prevederile Legii nr. 188/2023. Noua lege impune termene stricte pentru îndeplinirea anumitor activități, iar modificările aduse de Guvern au ca scop respectarea acestor termene.

De asemenea, Hotărârea de Guvern stabilește un număr maxim de 183 de posturi în cadrul A.N.R.P., incluzând demnitarii, înaltul funcționar public și posturile aferente cabinetelor președintelui și vicepreședinților. Această prevedere are rolul de a eficientiza activitatea instituției și de a asigura o structură organizatorică optimă.

Modificările aduse de Guvern vin în contextul eforturilor de accelerare a procesului de restituire a proprietăților și de respectare a drepturilor cetățenilor. Prin adaptarea atribuțiilor și a structurii organizatorice a A.N.R.P., se urmărește îmbunătățirea activității acestei instituții și soluționarea mai rapidă a dosarelor de restituire.

Urmărește-ne și pe rețelele de socializare!

211,150FaniÎmi place
5,940CititoriConectați-vă

Ultimele Știri

Milioane de euro pentru românii afectați de vaccinul COVID?

Recent, a fost înregistrat la Senat, spre dezbatere, un...

Comisia Europeană analizează reducerea taxelor vamale pentru mașinile electrice BMW și Volkswagen produse în China

Comisia Europeană analizează posibilitatea diminuării taxelor vamale pentru autovehiculele...

Caz șocant în Hamburg. Weekend în închisoare pentru insultă, suspendare pentru viol

Un caz din Germania a stârnit indignare publică, punând...

Polonia amendează PayPal cu 27,3 milioane de dolari pentru clauze contractuale ambigue

Instituția poloneză responsabilă de monitorizarea concurenței și apărarea drepturilor...

Devino un membru al comunității noastre

Te-ar putea interesa

Modificări în procedura de ocupare a funcțiilor didactice în unitățile de învățământ ale MAI: concursuri, probe practice, condiții de participare

https://webapp.mai.gov.ro/frontend/documente_transparenta/658_1720179553_Proiect%20ordin.pdf În data de 5 iulie 2024, Ministerul Afacerilor Interne a supus dezbaterii publice proiectul de Ordin al viceprim-ministrului, care vizează stabilirea modalităților de ocupare a pozițiilor specifice corpului instructorilor din cadrul instituțiilor de...

Ministerul Finanțelor și ANAF lansează aplicația GPS e-Transport și amânarea amenzilor până la 1 ianuarie 2025

Ministerul Finanțelor și Agenția Națională de Administrare Fiscală au finalizat dezvoltarea aplicației e-Transport, un instrument destinat supravegherii transporturilor rutiere de mărfuri cu risc fiscal ridicat pe teritoriul României, precum și a transporturilor internaționale de...

Noi măsuri pentru stabilizarea pieței RCA: Guvernul extinde perioada de plafonare

Guvernul României a luat decizia de a extinde perioada de  plafonare a  prețurilor pentru polițele de asigurare auto obligatorie (RCA), prin adoptarea  Hotărârea de Guvern pentru prelungirea perioadei de aplicare a prevederilor art. 1 alin....